אלן ווטס

פילוסופיה של מזרח ומערב

אלן ווטס היה פילוסוף וסופר בריטי, מרצה לזן, תאולוגיה ותרבות המזרח לקהל המערבי. הוא מוכר כמי שהכניס את חכמות המזרח לשיח במערב בשנות ה-50 וה-60.

ווטס נולד בבריטניה והחל להתעניין בחכמות המזרח בגיל צעיר מאוד. בבגרותו עבר לארצות הברית ונודע כדובר רהוט ומבדר המסוגל להעביר בפשטות רעיונות פילוסופיים עמוקים מהמזרח ולהנגישם לעולם המערבי.

בשנות ה-60 כיהן בתור דיקן המרכז ללימודי אסיה בקליפורניה, ועד מותו ב-1973 היה הנואם המרכזי באינספור כנסים, אוניברסיטאות ומרכזים רוחניים ברחבי ארצות הברית. רבות מהרצאותיו הוקלטו והושמעו גם ברדיו, ועם קהליו הרבים נמנו אנשי רוח, פסיכולוגים, רופאים ומדענים מובילים בני אותה תקופה. הוא אף תרם רבות להתגבשותו של דור "ילדי הפרחים", ובני הדור ראו בו את אחד מאבותיהם הרוחניים. כיום הרצאותיו זוכות גם לפופולריות רבה ברשתות החברתיות ולמאות מיליוני צפיות ברחבי העולם.

ווטס כתב במהלך חייו כ-25 ספרים, חלקם רבי מכר, ומאמרים רבים נוספים. בכתביו עסק רבות בזהות אישית, טבע היקום, משמעות החיים, רעיונות שונים על אלוהים ואלוהות ומשמעות האושר. ווטס  העיד על עצמו שמטרתו העיקרית היא ההשוואה בין התרבות המערבית לתרבות המזרחית וכך ליצור נקודת מבט מושכלת בנוגע להנחות היסוד שמלוות את האדם לאורך חייו.

טבע התודעה

טבע התודעה הוא מבחר מהרצאותיו של אלן ווטס, מגדולי המורים הרוחניים במאה ה-20 .
בספר עשר הרצאות משכילות ומבדרות המתארות כיצד הגענו למצב חסר תקדים של ניכור בין האדם לטבע, ועוסקות באפשרות לשינוי תפיסת המציאות שלנו מהרגשה של זרות ונפרדות להרגשה של השתייכות וחיבור לעולם.

ווטס, שנודע ביכולתו להציג בפשטות רעיונות מורכבים מכל התחומים, שופך אור בהרצאות אלו על נושאים רבים ומגוונים כגון חכמות המזרח, דתות המערב, זהות עצמית, יחסו של האדם לזולת ולסביבה, פסיכולוגיה, ממשל ומדע.

 

הרצאה

אלן ווטס: לראות את העולם מחדש

מיהו אלן ווטס ומה קסמו? הפילוסוף הבריטי שהכיר לדור שלם של אמריקאים את חכמות המזרח בשנות ה-60, עדיין מעורר סקרנות רבה.